Miasto Złotów postanowiło przystąpić do gruntownej modernizacji jednego ze swoich obiektów, który przez lata niszczał i zaniedbywany był przez poprzednich właścicieli czyli Polskie Koleje Państwowe.
Zamiarem burmistrza jest stworzenie nowego centrum aktywności społecznej dla mieszkańców Złotowa. Budynek będzie służył do organizowania różnych wydarzeń kulturalnych i sportowych, a także będzie dostępny dla przedsiębiorców, którzy poszukują przestrzeni na swoją działalność. Wszelkie inicjatywy mające na celu rozwój lokalnej społeczności będą mile widziane.
Dotychczasowy stan obiektu był daleki od stanu przyzoitego i budził wiele kontrowersji. Dzięki nowej inwestycji, budynek stanie się perełką Złotowa i zainteresuje turystów odwiedzających Złotów. Do tej pory zwracał uwagę, ale to nie było oczekiwane przez mieszkańców wrażenie. W ten sposób, miasto chce pokazać, że potrafi zadbać o swoje zasoby i stworzyć atrakcyjną ofertę dla mieszkańców i turystów.
Ostateczne kształtowanie planów modernizacji obiektu jest jeszcze w toku, jednak już teraz wiadomo, że miasto Złotów ma ambitne plany i chce stworzyć coś wyjątkowego. Mieszkańcy miasta mają powody do optymizmu, ponieważ wkrótce będą mogli korzystać z nowoczesnej przestrzeni, która zastąpi nieestetyczny i nieremontowany przez lata budynek.
Od lat trwały rozmowy z Polskimi Kolejami Państwowymi w sprawie przeniesienia jej na rzecz miasta, ale transakcja wcześniej nie została sfinalizowana. Po wielu wysiłkach stacja w końcu została przekazana w posiadanie miasta bezpłatnie.
Proces przejęcia budynku przez samorząd Złotowa trwał bardzo długo, ponieważ Polskie Koleje Państwowe kilkakrotnie zmieniały warunki umowy. Miasto wcześniej nabyło pomieszczenia magazynowe i park w pobliżu stacji. Powierzchnia stacji wynosi około 500 metrów kwadratowych.
Zgodnie z umową z PKP, kasownik musi pozostać w budynku, wraz z poczekalnią. Nie wiadomo jeszcze, jak zostaną wykorzystane pozostałe pomieszczenia. Warto wspomnieć, że budynek dworca kolejowego jest zabytkiem, co oznacza, że podlega on nadzorowi wojewódzkiego konserwatora zabytków. Miasto musi najpierw zabezpieczyć przeciekający dach na co juz przekazało niezbędne środki.
„Najlepiej byłoby, gdyby to był obiekt do użytku publicznego, który w jakiś sposób jest samowystarczalny i samofinansujący się. A więc z jakimś przemieszaniem z komercją” – powiedział Adam Pulit, burmistrz Złotowa.
Dworzec kolejowy w Złotowie został wybudowany w 1870 roku wraz z skrótem Kolei Wschodniej Prus z Piły do Tczewa, który stanowił część linii kolejowej łączącej Berlin z Królewcem. W jego pobliżu wybudowano także budynki mieszkalne dla pracowników kolei. Linia kolejowa biegnąca przez miasto znacznie przyspieszyła jego rozwój. Przez wiele lat kolej była bardzo popularnym środkiem transportu. Niestety, podczas II wojny światowej zniszczona została duża część infrastruktury, ale niemal do końca XX wieku budynek tętnił życiem. Z biegiem czasu podróże pociągami straciły na znaczeniu, a budynek popadł w ruinę. Obecnie stacja wymaga gruntownej renowacji i dostosowania do potrzeb współczesnych podróżnych.
Gmina Złotów nabyła wieczyste prawo użytkowania dworca kolejowego w Złotowie. Samorząd planuje odnowić budynek i dostosować go do swoich potrzeb. Dworzec będzie również dysponował poczekalnią i kasami.
Część nieruchomości (około 80 m2) planujemy przeznaczyć na pomieszczenia związane z obsługą podróżnych - poczekalnia, kasa, toalety itp. Pozostałą powierzchnię zagospodarujemy na realizację potrzeb zadań własnych gminy – mówi nam zastępca burmistrza Złotowa, Tomasz Stoltmann. Samorządowiec dodał też, że niewykluczone jest przeznaczenie tej części obiektu na cele komercyjne.
Napisz komentarz
Komentarze