Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 15:04
Przeczytaj!
Reklama

Dekada walki o pamięć – ogólnopolskie wydarzenie w Pile!

Podziel się
Oceń

Znakomici historycy, wiele znanych osobistości świata kultury i polityki. Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych i koncert im poświęcony. Szereg innych wydarzeń. Wszystko to w dniach 3-5 września 2023 roku w Pile i Warszawie. Publikuję program wydarzeń, na które wstęp jest całkowicie wolny. Najpierw jednak kilkanaście słów ode mnie.

W powiecie złotowskim obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowane są od 2013 roku. Początkowo były one bardzo skromne. Pierwsze tego typu wydarzenie miało miejsce wiosną 2013 roku w Złotowskim Centrum Aktywności Społecznej. Mowa o dwóch prezentacjach multimedialnych, które przygotowałem z tej okazji. Opowiadały one o represjonowanym duchowieństwie oraz najważniejszych dowódcach powojennego podziemia w Polsce. Widzami było około 50 osób. 

W kolejnych latach program był bardziej bogaty. Duży wpływ miał na to fakt, że młodzież bardzo mocno identyfikowała się z Bohaterami Antykomunistycznego Podziemia. Przykładem zachowanie uczniów jednego ze złotowskich liceów, którzy zwrócili uwagę dyrekcji placówki oświatowej z powodu braku flag państwowych na budynku szkoły w dniu 1 marca. Takich budujących przykładów, chociażby w postaci noszenia odzieży patriotycznej, było wiele. Oczywiście dostrzegali to również wyrachowani politycy, którzy włączenie się w akcję na rzecz upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych potraktowali cynicznie, czyli jako sposób na autopromocję. 

Przyznam, że od samego początku z dużym niesmakiem podchodziłem do tego typu zachowań. Najprościej można ująć je w słowa „Panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek. Na przykład różnej maści politycy dokazywali pod pomnikami z napisem „radzieckim”, by za chwilę chylić głowy z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Lista jest niestety długa. Są też na niej samorządowcy z powiatu złotowskiego, którzy 1 marca składali kwiaty pod monumentem poświęconym m.in. żołnierzom radzieckim. Taki absurd.

W projekt Pilskich Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych włączyłem się za sprawą ks. Jarosława Wąsowicza. W pewnym momencie idea ta połączyła bowiem różne środowiska. Zdrowy charakter miała jednak tylko część tej grupy. Mowa tu o osobach, które nadal w różny sposób zaangażowane są na rzecz upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych. Dla tych ludzi od początku to była misja. Chodzi o odkłamywanie historii i jednoczesne zaakcentowanie, że część Polaków nie poszła na kolaborację z sowieckim okupantem. A jak postępowała większość począwszy od 1945 roku? Znakomicie obrazuje to marzec 2014 roku. Zaprosiłem wówczas do Krajenki dra Jana Miłosza (UAM), który miał omówić działalność Antykomunistycznego Podziemia w północnej Wielkopolsce. Wydarzenie miało miejsce w Krajeńskim Ośrodku Kultury. Przed jego rozpoczęciem usłyszałem z ust przedstawiciela krajeńskich elit (który pomagał w pewnym stopniu w organizacji spotkania), że mam wytyczyć prelegentowi ramy wykładu. Chodziło o kwestię „nie poruszania drażliwych tematów”! Ta sytuacja znakomicie dowodzi, że wiele środowisk w Polsce nie było i nie jest gotowych na rozliczenie z komunizmem. W tym kontekście przypominam o samorządowcach z Jastrowia (ich zdaniem rotmistrz Pilecki był zbyt kontrowersyjny na patrona jednej z ulic), Zakrzewa i Złotowa, którzy sprzeciwili się dekomunizacji przestrzeni publicznej. 

Na tym tle zupełnie inaczej wygląda Krajenka. W moim mieście nie było sprzeciwu wobec dekomunizacji przestrzeni publicznej. Co więcej, wiele lat temu usunięto część komunistycznej symboliki (monument, ul. Żymierskiego) z obszaru gminy. Współpraca z lokalnym samorządem, szkolnictwem i instytucjami kultury przynosi pozytywne owoce. Dowodzi tego morze flag z okazji 1 marca oraz Izba Pamięci (jestem jej współtwórcą), w której eksponowane miejsce zajmuje historia Żołnierzy Wyklętych. W Krajence regularnie odbywają się też Msze św. w intencji powojennego podziemia. Po nich młodzież szkolna składa kwiaty pod miejscowym obeliskiem. Duża w tym zasługa Krystyny Żurek, która ukończyła AWF, nie historię. To dzięki niej od lat pojawia się też okolicznościowa gazetka szkolna, która wspomina o Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Krajenka to niestety chlubny wyjątek w naszym regionie. Sytuacji nie polepszyło objęcie władzy w powiecie złotowskim przez tzw. Zjednoczoną Prawicę. Również późniejsze „transfery” części jej polityków do rzekomo „narodowej” Konfederacji. Ta bierność jest tym smutniejsza, że jeszcze niedawno niektórzy powiatowi politycy lansowali się jako orędownicy ustanowienia ulicy Pileckiego w Jastrowiu. Dlatego, zwłaszcza w kontekście wyborów 2023 warto odwiedzać strony internetowe FB kandydujących polityków. Sprawdzać ich aktywność w tym zakresie (np. w 2014, 2016, 2018, 2020 lub 2023 roku), bo już niektórzy tzw. „narodowcy” i „patrioci” rozpoczęli lansowanie się na historii Żołnierzy Wyklętych. 

Oczywiście w powiecie złotowskim miały miejsce w ostatnich latach różne wydarzenia. Ich cykliczność została zachowana jednak jedynie w Krajence. Mowa tu przede wszystkim o wykładach na temat Antykomunistycznej Konspiracji (w szkołach, domach kultury, izbach pamięci itp.). Zdecydowana większość prelegentów robiła to za darmo! Byli nimi: dr Jarosław Wąsowicz, Leszek Żebrowski, dr Rafał Sierchuła, Józef Urbanowicz (członek konspiracji), Darek Żurek, dr Alicja Paczoska Hauke (IPN), Kajetan Rajski, Mirosław Sprenger (IPN) oraz wspomniany wcześniej dr Jan Miłosz (UAM). Także miałem okazję spotykać się z Państwem i opowiadać o Żołnierzach Wyklętych z Krajny. Przykładem prelekcja w Muzeum Ziemi Złotowskiej. Mam nadzieję na dalszą współpracę z dyrektor Kamilą Krzanik Dworanowską, która znacznie ożywiła działalność tej instytucji w ostatnich latach. 

Program Pilskich Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych uzupełniały koncerty (np. Tadeusza Polkowskiego) oraz pokazy filmowe. Do tego jeszcze dodam wystawę „Antykomunistyczne Podziemie w Północnej Wielkopolsce”, której byłem autorem i pomysłodawcą. Prezentowana była w kilkunastu miejscowościach na Krajnie. Między innymi w Sanktuariach Maryjnych w Górce Klasztornej i Skrzatuszu. Były też miejsca, w których odmówiono mi jej pokazania. Kontrowersje budziły bowiem plansze, które nawiązywały do zbrodniczej działalności komunistycznej bezpieki. To kolejny dowód na to, że na rozliczenie z komunizmem nie ma klimatu w Polsce. 

Od 2014 roku ukazują się Zeszyty Historyczne Pilskich Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przedstawiamy w nich przede wszystkich historię Antykomunistycznego Podziemia na Krajnie. Autorzy nie pobierają wynagrodzeń. W tym miejscu ponownie muszę napisać kilka gorzkich słów pod adresem lokalnych samorządowców. Nie byli oni bowiem zainteresowani zakupem Zeszytów do bibliotek, mimo że prezentowana jest w nich lokalna historia (pieniądze z ich sprzedaży pokrywają organizację obchodów PDPŻW). Samorządowcy zasłaniali się brakiem pieniędzy lub nie raczyli nawet odpowiedzieć na pisma. Interesujący jest fakt, że wspomniane instytucje mają fundusze na zakup innych publikacji (np. książki Piotra Zychowicza „Skazy na pancerzach”) oraz organizację spotkań z byłymi (?) komunistami lub byłymi(?) piewcami totalitarnego systemu. Szły na to pieniądze z kasy miejskiej Złotowa i jej powiatowego odpowiednika.

W ciągu minionych lat poznałem wielu wspaniałych ludzi. Mowa tu przede wszystkim o środowisku kibicowskim. Właśnie ono najczęściej gości na wykładach, koncertach, patriotycznych uroczystościach itp. Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Pile, który poprzedza Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych, właśnie jemu zawdzięcza niepowtarzalną oprawę. Mają w tym swój udział również Kibice Lecha Poznań ze Złotowa i Jastrowia. Duże wrażenie robi też Bieg Tropem Wilczym. Piękną pracę w tym kierunku wykonuje Damian Jagła. Nie tylko zresztą on. Tych pozytywnych bohaterów PDPŻW jest więcej. Między innymi Przemo Leniec, Michał Zimny, Andrzej Kamrad, Maciek Strychacz... Lista jest oczywiście szersza. Otwiera ją inicjator tych uroczystości patriotycznych – ks. Jarosław Wąsowicz, który jest także pomysłodawcą akcji „Serce dla Inki”. Ta inicjatywa narodziła się bowiem także na Krajnie.

Na koniec chciałbym wyróżnić jeszcze dwie osoby, które nie są związane z Pilskimi Dniami Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wiele żalu wylałem w stronę polityków. Muszę jednak oddać szacunek posłowi Marcinowi Porzuckowi, że, jako jedyny parlamentarzysta w regionie, w sprawie Żołnierzy Wyklętych zachowuje się od początku przyzwoicie. Mowa tu także o wsparciu w odtwarzaniu dziejów uczestników powojennej konspiracji, bo w tej kwestii zawsze mogę liczyć na pomoc ze strony tego polityka. Drugą osobą jest Kamil Ceranowski (ExpressTV), bo to dzięki jego pomocy mogę utrwalać historię Antykomunistycznego Podziemia. Portal 77400.pl, którego jest właścicielem, zawiera dziesiątki takich artykułów. Kamil zrealizował też razem ze mną kilka dokumentów filmowych. Jednym z nich jest „Siostra Wiarusa”, który opowiada o życiu Stanisławy Grabowskiej – siostry legendarnych żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia - „Wiarusa” i „Visa”. Trafił on m.in. do ośrodka paramilitarnego w miejscowości Zastrużne koło Orzysza. Przy okazji polecam to miejsce.

Minęła dekada walki o pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Działajmy dalej! Na pohybel komunistom!

Piotr Janusz Tomasz
(Krajenka)

 



Na wszystkie wydarzenia Kongresu „Dekada Wyklętych” wstęp wolny. (za stroną Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Pilscy Patrioci FB)

 

PROGRAM
CZ. I WARSZAWA - Muzeum Żołnierzy Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

Niedziela 3 września o godz. 12.00 - Msza św. w byłej komunistycznej katowni na ul. Rakowieckiej 37 i uroczystość odsłonięcia i poświęcenia „Serca dla Inki”.

Po Mszy św. na terenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL odbędzie się koncert zespołu „Wataha pod biało-czerwoną” – pod egidą Małgorzaty Godlewskiej (Studio S3).

CZ. II PIŁA
I dzień
Poniedziałek 4 września 2023 r.
Hotel Gromada, ul. Piastów 15, Piła - Rozpoczęcie Kongresu
godz. 10.00 - otwarcie Kongresu: ks. dr Jarosław Wąsowicz SDB
Przemówienie prezesa IPN dr Karola Nawrockiego
Przemówienie ministra Jana Kasprzyka
Wręczenie medali „Pro Patria” organizatorom dziesięciu edycji Pilskich Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych i Ogólnopolskiej Inicjatywy „Serce dla Inki” upamiętniającej Danutę Siedzikównę, sanitariuszkę 5. Wileńskiej Brygady AK
Panel 1
Godz. 11.00-12.00
Danuta Siedzikówna „Inka”. Pamięć i tożsamość
Moderator: ks. dr Jarosław Wąsowicz SDB – pomysłodawca akcji „Serce dla Inki”
1. dr Karol Nawrocki - prezes IPN
2. dr. hab. Krzysztof Szwagrzyk – wiceprezes IPN, dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN
3. Marzena Kruk - dyrektor Archiwum IPN
4. Piotr Szubarczyk – publicysta, emerytowany pracownik IPN o. Gdańsk
5. Bogusław Łabędzki – IPN o. Białystok, Stowarzyszenie Historyczne im. Danuty Siedzikówny „Inki”
Panel 2
Godz. 12.00 – 13.00
Wyklęci w badaniach naukowych
Moderator: dr hab. Filip Musiał, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL
1. dr. hab. Piotr Niwiński - prof. Uniwersytetu Gdańskiego, IPN o. Gdańsk
2. dr Wojciech Muszyński –IPN o. Warszawa
3. dr Mirosław Surdej – IPN o. Rzeszów
Panel 3
Godz. 13.00-14.00
Wracamy po swoich. Sukcesy i porażki w poszukiwaniach miejsc pochówków Żołnierzy Wyklętych
Moderator: Tadeusz Płużański, historyk, publicysta
1. dr. hab. Krzysztof Szwagrzyk - wiceprezes IPN, dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN
2. ks. Tomasz Trzaska - Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN
3. Jarosław Wróblewski - wolontariusz na Łączce, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL
4. Krzysztof Bukowski - syn Edmunda Bukowskiego „Zbyszka”
5. Marek Franczak - syn Józefa Franczaka „Lalusia”
Godz. 14.00 -15.00 Przerwa obiadowa
Godz. 15.00-15.15
Przemówienie Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego
Panel 4
Godz. 15.15-16.15
Propaganda komunistyczna i postkomunistyczna wobec niepodległościowego podziemia
Moderator: Kajetan Rajski
1. Leszek Żebrowski - historyk
2. dr Wojciech Muszyński – IPN o. Warszawa
3. Michał Ostapiuk –IPN o. Białymstok
Panel 5
Godz. 16.15-17.00
Kościół wobec podziemia niepodległościowego
Moderator: dr hab. Rafał Łatka - UKSW, BBH IPN
1. prof. Jan Żaryn - Dyrektor Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I.J. Paderewskiego, UKSW
2. ks. dr Jarosław Wąsowicz SDB - Archiwum Salezjańskie Inspektorii Pilskiej, Salezjański Instytut teologiczny w Krakowie
3. o. Krzysztof Dorosz SJ – historyk, dyrektor archiwum oo. Jezuitów w Warszawie
4. dr Krzysztof Andrzej Kierski - IPN delegatura Olsztyn
Godz. 18.00 Kościół pw. Świętej Rodziny w Pile
Uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem bp Zbigniewa Zielińskiego
Poświęcenie i odsłonięcie pamiątkowego epitafium dedykowanego bł. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu
Godz. 20.00
Uroczysta kolacja dla uczestników debat i zaproszonych gości
II dzień
Wtorek 5 września 2023 r.
Imprezy towarzyszące:
Godz. 9.00-14.00
Koncerty Pawła Piekarczyka w szkołach w Pile i Trzciance
Godz. 17.00 - Promocja albumu Romualda Rzeszutka „Chcieli nas zakopać! Nie wiedzieli, że jesteśmy ziarnem…” - Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Pantaleona Szumana w Pile
Piła, Hotel Gromada,
ul. Piastów 15
Panel 1
Godz. 9.00-10.00
Upamiętnienie „Żołnierzy Wyklętych” na Kresach
Moderator: Eugeniusz Gosiewski - Stowarzyszenie Odra-Niemen
1. Michał Wołłejko - Instytut św. Maksymiliana Kolbego
2. Rajmund Klonowski - „Kurier Wileński”
3. dr hab. Piotr Niwiński – IPN Gdańsk
4. Tadeusz Romanowski – Wspólnota Miłosierdzia Bożego w Solecznikach
Panel 2
Godz. 10.00-11.00
Ogólnopolskie i regionalne periodyki popularyzujące tematykę niepodległościowego podziemia
Moderator: dr Jarosław Wąsowicz – red. „Zeszytów Historycznych Pilskich Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.
1. Kajetan Rajski - red. naczelny „Kwartalnika Wyklęci”
2. Jarosław Wróblewski - red. naczelny biuletynu „Rakowiecka 37”
3. dr. hab. Filip Musiał – „Zeszyty Historyczne WiN’
4. Jan Ruman – red. naczelny „Biuletyn IPN”
Panel 3
Godz. 11.00-12.00
Regionalny wymiar popularyzacji historii Żołnierzy Wyklętych. Przykład Wielkopolski
Moderator: dr hab. Rafał Reczek - dyrektor oddziału IPN w Poznaniu
1. dr hab. Waldemar Handke - Leszno
2. ks. dr Michał Sołomieniuk - Archiwum Archidiecezjalne w Gnieźnie
3. dr Rafał Sierchuła – IPN o. Poznań
4. Przemysław Leniec – prezes Stowarzyszenia Pilscy Patrioci
5. Alicja Siałkowska, Prezydium Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych
Panel 4
Godz. 12.00-13.00
Upamiętnianie niepodległościowego podziemia w przestrzeni społecznej (pomniki, tablice pamiątkowe, nazewnictwo ulic, szkół, drużyn harcerskich, działania grup rekonstrukcyjnych)
Moderator: Jarosław Wróblewski
1. Romuald Rzeszutek – inicjator budowy pomnika Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych w Mielcu
2. Mariusz Jabłoński – prezes Stowarzyszenia Patriotyczny Głogów
3. Marcin Krzysztofik – IPN o. Lublin
4. Jacek Karczewski– Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie Oddział Dziedzictwa Kulturowego i Ochrony pamięci Narodowej
Panel 5
Godz. 13.00-14.00
Instytucje pielęgnujące pamięć o Żołnierzach Wyklętych
Moderator: red. Jan Ruman
1. prof. Przemysław Czarnek – Minister Edukacji i Nauki
2. dr. hab. Filip Musiał – dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie
3. Janusz Kotowski – dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce
4. Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN
14.00 -15.00 Przerwa obiadowa
Panel 6
15.00 – 16.00
Stowarzyszenia pozarządowe na rzecz upamiętniania Żołnierzy Wyklętych
Moderator: Tadeusz Płużański – Fundacja „Łączka”
1. Ilona Gosiewska – Stowarzyszenie Odra-Niemen
2. Anna Szczepańska - Stowarzyszenie im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego
3. Mariusz Birosz – Stowarzyszenie „Brygada Inki”
4. Mariusz Jabłoński – Stowarzyszenie Patriotyczny Głogów
Panel 7
16.00 – 17.00
Historia Żołnierzy Wyklętych w przestrzeni kultury (muzyka, film, teatr, popkultura)
Moderator: Jan Ruman - IPN
1. Arkadiusz Gołębiewski – inicjator Festiwalu NNW
2. Paweł Piekarczyk - Kluby Gazety Polskiej
3. Magdalena Janeczek – Zespół Forteca
4. Konrad Łęcki – reżyser filmu „Wyklęty”
Panel 8 - Debata podsumowująca
17.00 - 19.00
Dekada „Wyklętych – sukcesy, porażki, wyzwania na przyszłość”.
Moderator: dr Paweł Piotr Warot, dyrektor TVP Olsztyn
1. dr hab. Filip Musiał
2. dr Tomasz Łabuszewski
3. dr hab. Piotr Niwiński
4. dr Rafała Sierchuła
5. Leszek Żebrowski
6. Tadeusz Płużański
7. dr Michał Ostapiuk
8. dr Maciej Korkuć
9. dr Wojciech Muszyński
Godz. 19.00
Koncert zespołu „Forteca”
Plac przed kościołem pw. św. Rodziny
Godz. 20.00 – Kolacja dla uczestników Kongresu i zaproszonych gości

Organizatorami Kongresu są:
Stowarzyszenie Pilscy Patrioci, Instytut Pamięci Narodowej oddział w Poznaniu i Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Partnerami Projektu jest:
Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego
Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce
Stowarzyszenie „Odra – Niemen”.
Stowarzyszenie Brygada „Inki” z Czarnego
Fundacja „Łączka”
Fundacja „Kwartalnika Wyklęci”
Stowarzyszenie Historyczne im. Danuty Siedzikówny „Inki”
Stowarzyszenie im. Gen. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego
Fundacja Non Notus
Powiat Pilski

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął:
dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej
Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych
Michał Zieliński, wojewoda Wielkopolski
Eligiusz Komarowski, starosta Pilski
Ks. Inspektor Tadeusz Itrych SDB, przełożony salezjańskiej Inspektorii pw. św. Wojciecha w Pile

Patronat Medialny: Radio Poznań, TV Republika, „Gazeta Polska”, Niezależna.pl, Magazyn Kurier Wileński, Nasza Historia; W Sieci Historii; Kwartalnik „Wyklęci”; „Glaukopis”

Koordynatorzy projektu: ks. dr Jarosław Wąsowicz SDB (Archiwum Salezjańskie Inspektorii Pilskiej) – przewodniczący komitetu organizacyjnego; członkowie komitetu: prof. dr hab. Filip Musiał (dyrektor IPN o. Kraków, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL); dr hab. Rafał Reczek (dyrektor IPN o. Poznań); mgr Jarosław Wróblewski (Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL), dr hab. Rafał Łatka (UKSW, BBH IPN).

Logistyka kongresu: Stowarzyszenie Pilscy Patrioci - Dorota Lewandowska, Joanna Leniec, Przemysław Leniec

Obsługa medialna Kongresu: ks. Maciej Sarbinowski SDB

 

 

 

 

 

 

 

 


 


Napisz komentarz

Komentarze

słabe opady deszczu

Temperatura: 4°C Miasto: Złotów

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 16 km/h

KOMENTARZE
Autor komentarza: KuracjuszTreść komentarza: Dlaczego zaraz głupek, trzeba szukać pozytywów.Data dodania komentarza: 24.11.2024, 14:22Źródło komentarza: Szwajcarskie fundusze dla Złotowa – kolejna duża szansa na rozwój miastaAutor komentarza: ale nie oni słabiznyTreść komentarza: jeśli kiedykolwiek dostaniecie jakiekolwiek pieniądze to Wisła popłynie ,w odwrotnym kierunku.Data dodania komentarza: 24.11.2024, 14:11Źródło komentarza: Szwajcarskie fundusze dla Złotowa – kolejna duża szansa na rozwój miastaAutor komentarza: do wyżejTreść komentarza: Głupek.Data dodania komentarza: 24.11.2024, 14:08Źródło komentarza: Szwajcarskie fundusze dla Złotowa – kolejna duża szansa na rozwój miastaAutor komentarza: MiauTreść komentarza: Super, powstanie amfiteatr za 24 mln PLN, dzięki czemu będą nowe miejsca pracy, perspektywa dla młodych - rewelacja!!! Co tam jakieś uzdrowiska, komu to potrzebne?Data dodania komentarza: 23.11.2024, 23:59Źródło komentarza: Szwajcarskie fundusze dla Złotowa – kolejna duża szansa na rozwój miastaAutor komentarza: Trzeba to docenićTreść komentarza: Dobrze, że jednak wzięli się za Szwajcarskie. Choć pewnie w ich mediach to nie wybrzmi, ani przez gardło nie przejdzie. Choć co pewne w głębi duszy wiedzą, że fundamenty pod te ogromne środki przygotował Adam Pulit. Ten sam Pulit, któremu w poprzednich kadencjach z ich strony oferowano głównie kłody pod nogi i wyzwiska. A jednak, mimo wszystko, zostawił solidne podwaliny, które teraz otwierają kolejną kasę dla miasta. Ironią losu jest to, że odrzucenie się od strategii i kierunków rozwoju miasta, jakie wtedy krytykowali, teraz muszą krok w krok kontynuować. Nowa ekipa niestety nie ma zbyt dużego wyboru… Ale dobrze, niech będzie. Kibicuję im mimo wszystko, bo warto dla Złotowa. 😊Data dodania komentarza: 23.11.2024, 22:41Źródło komentarza: Szwajcarskie fundusze dla Złotowa – kolejna duża szansa na rozwój miastaAutor komentarza: JaTreść komentarza: Idioci🫣Data dodania komentarza: 23.11.2024, 21:40Źródło komentarza: Szwajcarskie fundusze dla Złotowa – kolejna duża szansa na rozwój miasta
Reklamadotacje rpo
Reklama