Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 07:07
Przeczytaj!
Reklama dotacje rpo

Prawdy Polaków wciąż aktualne

Podziel się
Oceń

80. rocznica Kongresu Berlińskiego

Dojście Hitlera do władzy i jego rządy szybko dotknęły społeczność mówiącą językiem polskim. Od roku 1936 w sposób znaczny pogorszyły się warunki działania ruchu polskiego. Władze hitlerowskie nasiliły szykany. Główne uderzenie zostało skierowane w polskie szkoły. Rodzice posyłający swoje dzieci do polskich szkół pozbawieni zostali dodatków dla rodzin wielodzietnych. Nasiliła się również walka z czytelnictwem prasy i książki polskiej. Wydano zakaz rozpowszechniania Krzyżaków Henryka Sienkiewicza.

W tych najtrudniejszych dla ludności polskiej czasach zebrali się jej w Berlinie jej przedstawiciele na Kongresie Polaków w Niemczech, który odbył się w Theater des Volkes. Przybyli nań Polacy ze Śląska Opolskiego, z Krajny, Babimojskiego, Kaszub, Warmii, Ziemi Malborskiej, Mazur, Ziem Połabskich, Westfalii i Nadrenii. Organizatorem był Związek Polaków w Niemczech. Kosztów podróży i pobytu nikt nie zwracał. W olbrzymiej sali przeszło pięć tysięcy delegatów półtoramilionowej ludności polskiej w Rzeszy uczestniczyło w tej niezwykłej manifestacji jedności narodowej. Kongres stał się największą w historii manifestacją narodową Polaków w Niemczech. Jego celem było przypomnienie światu, że i w III Rzeszy żyje aktywna, świadoma swego miejsca na ziemi i swej narodowości półtoramilionowa ludność polska, zamieszkała głównie na śląskim Nadodrzu, Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, Powiślu, Warmii i Mazurach.

 

Delegaci Związku Polaków w Niemczech ogłosili Pięć Prawd Polaków, swojego rodzaju drogowskaz dla ludności polskiej, które stanowiły ideową podstawę działalności ZPwN:

 

Prawdy Polaków  

1. Jesteśmy Polakami.

2. Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci.

3.. Polak Polakowi bratem.

4. Co dzień Polak Narodowi służy

5. Polska Matką naszą - nie wolno mówić o Matce źle

 
 
W niedzielę, 6 marca 1938 r. w kilku kościołach Berlina odbyły się Msze św. w intencji ”Polactwa w Niemczech”. O godz. 12 w południe w Theater des Volkes Kongres otworzył ks. Dr Bolesław Domański, prezes ZPwN. Na scenie odsłonięto Kaplicę Matki Boskiej Radosnej, olbrzymi znak Rodła i jasno-zielony liść lipowy – znak młodzieży polskiej w Niemczech. Ks. Domański przywitał sztandary i przybyłych z Polski i z zagranicy blisko 200 przedstawicieli światowej Polonii, jak również przedstawicieli mniejszości duńskiej, łużyckiej i litewskiej w Niemczech. Przebieg Kongresu nagrano na taśmie magnetofonowej, która posłużyła do przygotowania pamiątkowego albumu pięciu płyt kongresowych oraz do opracowania 30-minutowego reportażu, który nadało Polskie radio w sobotę, 12 marca 1938 r.

 

Polskie Radio wymieniało od 1934 roku usługi techniczne z rozgłośnią berlińską Deutschlandsender i zawarło umowę na nagranie magnetofonowe przebiegu Kongresu. Kierownictwo ZPwN powiadomione o tym wyraziło opinię, że nagranie takie powędruje do berlińskiej siedziby Gestapo, ale nigdy do Polskiego Radia. Dlatego Związek zainstalował potajemnie w Theater des Volkes dwa magnetofony. Rozgłośnia Deutschlandsender, która miała pojawić się na godzinę przed rozpoczęciem Kongresu przybyła dopiero w jego połowie. Następnego dnia powiadomiła Polskie Radio, że na skutek „technicznych usterek aparatury nagranie nie powiodło się” .
 

Tymczasem dwaj pracownicy ZPwN: technik Antoni Brzozowski i redaktor Edmund Osmańczyk zmontowali w berlińskim studiu szwedzkiej firmy Mix & Goenes dwa dokumenty z potajemnie nagranych taśm: półgodzinną audycję dla radia i 60 minutowy zapis na album płytowy. W tydzień później ku zaskoczeniu Gestapo ZPwN rozprowadził w Niemczech i za granicą 500 albumów z nagraniem. Po wybuchu wojny albumy te były poszukiwane i niszczone przez Gestapo, wojnę przetrwały tylko dwa komplety.

 

 

żródło: Ambasada Polska w Berlinie (http://www.berlin.msz.gov.pl/pl/wspolpraca_dwustronna/poloniawniemczech/historia/)



Napisz komentarz

Komentarze

słabe opady śniegu

Temperatura: 0°C Miasto: Złotów

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 25 km/h

KOMENTARZE
Autor komentarza: MiauTreść komentarza: Super, powstanie amfiteatr za 24 mln PLN, dzięki czemu będą nowe miejsca pracy, perspektywa dla młodych - rewelacja!!! Co tam jakieś uzdrowiska, komu to potrzebne?Data dodania komentarza: 23.11.2024, 23:59Źródło komentarza: Szwajcarskie fundusze dla Złotowa – kolejna duża szansa na rozwój miastaAutor komentarza: Trzeba to docenićTreść komentarza: Dobrze, że jednak wzięli się za Szwajcarskie. Choć pewnie w ich mediach to nie wybrzmi, ani przez gardło nie przejdzie. Choć co pewne w głębi duszy wiedzą, że fundamenty pod te ogromne środki przygotował Adam Pulit. Ten sam Pulit, któremu w poprzednich kadencjach z ich strony oferowano głównie kłody pod nogi i wyzwiska. A jednak, mimo wszystko, zostawił solidne podwaliny, które teraz otwierają kolejną kasę dla miasta. Ironią losu jest to, że odrzucenie się od strategii i kierunków rozwoju miasta, jakie wtedy krytykowali, teraz muszą krok w krok kontynuować. Nowa ekipa niestety nie ma zbyt dużego wyboru… Ale dobrze, niech będzie. Kibicuję im mimo wszystko, bo warto dla Złotowa. 😊Data dodania komentarza: 23.11.2024, 22:41Źródło komentarza: Szwajcarskie fundusze dla Złotowa – kolejna duża szansa na rozwój miastaAutor komentarza: JaTreść komentarza: Idioci🫣Data dodania komentarza: 23.11.2024, 21:40Źródło komentarza: Szwajcarskie fundusze dla Złotowa – kolejna duża szansa na rozwój miastaAutor komentarza: Ghost townTreść komentarza: Na jeden, dwa koncerty w roku, przy cienkich budżetach placówek kulturalnych.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 14:38Źródło komentarza: Szwajcarskie fundusze dla Złotowa – kolejna duża szansa na rozwój miastaAutor komentarza: PetTreść komentarza: Rada Miasta uchwaliła 24 mln zł na amfiteatr. Chcą budować nawet bez zewnętrznego dofinansowania. Czyli igrzyska. Zamiast odwiert w celu poszukiwania źródła wody termalne, co przyniosło by miastu finansowe korzyści mamy pomnik który pochłania horrendalne sumy. Pulitowi liczyli każdą złotówkę a tu rozpusta na całego.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:54Źródło komentarza: Szwajcarskie fundusze dla Złotowa – kolejna duża szansa na rozwój miastaAutor komentarza: Baco!Treść komentarza: Znawca tematu?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 15:53Źródło komentarza: Nocny miłośnik ogierów– tajemniczy 60-latek zakłóca wiejski spokój
Reklama
Reklama