Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 13:24
Przeczytaj!
Reklama

Siłaczki w Pile

Podziel się
Oceń

Przedpremierowy pokaz fabularyzowanego dokumentu o polskich sufrażystkach pt. "Siłaczki"

Siłaczki to pierwszy w historii polskiej kinematografii film opowiadający o sufrażystkach, które na przełomie XIX i XX wieku na ziemiach polskich walczyły o prawa dla kobiet.
Autorami i producentami filmu są Marta Dzido i Piotr Śliwowski - twórcy m.in. głośnego i nagradzanego dokumentu o bohaterkach rewolucji Sierpnia 80 "Solidarność według kobiet".

Siłaczki to opowieść o naszych prababkach, dzięki którym mamy dziś prawo głosu . Ludźmi jesteśmy i ludzkich praw żądamy! – przekonywała Kazimiera Bujwidowa, orędowniczka zniesienia zakazu wstępu kobiet na uniwersytety. Odważmy się być wolnymi! – zachęcała Maria Dulębianka, pierwsza kandydatka na posła do sejmu, w czasie kiedy kobiety nie miały jeszcze praw wyborczych.
Chcemy całego życia! – krzyczała Zofia Nałkowska, żądając równości nie tylko pod względem politycznym, ale także obyczajowym.Bez różnicy płci! – postulowała Paulina Kuczalska, nazywana - nie bez powodu - papieżycą feminizmu.

Walczyły o prawa w kraju, którego nie było wówczas na mapie. Mówiono im: Teraz nie pora na walkę o prawa kobiet!
Ale one nie chciały niepodległej Polski bez wolnych Polek. Bojownice, patriotki, aktywistki, żołnierki, sufrażystki - to o nich opowiada fabularyzowany dokument Siłaczki. 
O ich wieloletnim boju o sprawę kobiecą, bo – jak krzyczała Zofia Daszyńska - Golińska w 1911 roku podczas marszu krakowskich emancypantek: 
Praw się nie dostaje! Prawa się zdobywa w walce!

https://www.facebook.com/Niepodległa

SIŁACZKI 
reż. Marta Dzidoo, Piotr Śliwowski
zdjęcia: Michał Wiśniowski
występują: Maria Seweryn, Marta Ojrzynska, Klara Bielawka

produkcja/dystrybucja: Fundacja Obiektyw-Na
koprodukcja: Dom Spotkań z Historią, Krakowskie Biuro Festiwalowe 
współpraca: Heinrich-Böll-Stiftung Warszawa
dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”, 
wsparcie: Miasto Poznań 
oraz Uczestnicy aukcji crowdfundingowej na Polak Potrafi

czas trwania : 75 minut 
premiera: 26.01.2019

W ramach Kobiecego Wieczoru Filmowego

zapraszamy 3 grudnia 2018 r. o godz. 18.00 do Regionalnego Centrum Kultury w Pile na przedpremierowy pokaz fabularyzowanego dokumentu o polskich sufrażystkach pt. "Siłaczki".

Po pokazie filmu zapraszamy na lampkę wina i spotkanie z twórcami tj.: Marta Dzido Piotr Śliwowski

Na pokazie filmu mile będą widziane osoby w przebraniu tj. w strojach z epoki XX lecia międzywojennego.


Napisz komentarz

Komentarze

ciekawska 05.12.2018 19:11
Ta Marta, to jest Dzidoo czy Dzido? Bo nie wiem.

Sol 29.11.2018 08:33
Leman jedź lepiej do Tuczna.

\\\\\noure 29.11.2018 08:00
,,28-letnia Liselotte była pod wielkim wrażeniem ochotniczej pracy wykonywanej przez studentki z Niemiec oraz inne dziewczęta pomagające osadnikom w ramach przymusowego stażu w Służbie Pracy Rzeszy. To one wyrzucały Polaków powracających do swoich byłych gospodarstw i kazały im się pakować. W akcjach wysiedleńczych często brało udział tyle samo osiemnastoletnich dziewczyn co esesmanów. Jedne jeździły na stacje kolejowe, żeby witać niemieckich osadników, a inne w tym samym czasie asystowały SS przy wypędzaniu Polaków, potem zaś pilnowały polskich kobiet, które zmuszano do sprzątania, żeby nowi właściciele mogli wprowadzić się do wypucowanego domu. Pewna studentka w liście do domu zastanawiała się nad własną reakcją na widok esesmanów zaganiających polskich chłopów do stodoły w czasie jednego z takich wypędzeń: ,,Współczucie dla tych kreatur? Nie, najwyżej byłam zdumiona, że tacy ludzie w ogóle istnieją, ludzie, którzy w samym swoim sposobie bycia są tak nieskończenie obcy i niezrozumiali dla nas, że nie sposób do nich dotrzeć. Po raz pierwszy w naszym życiu spotykamy ludzi, których życie lub śmierć są nam całkowicie obojętne."

Hania 28.11.2018 19:20
Woodhull – pierwsza kobieta, która kandydowała na prezydenta USA, zanim nawet było to prawnie dozwolone – napisała: „Każda kobieta wie, że gdyby była wolna, nigdy nie zaakceptowałaby czegoś niepożądanego dla swego dziecka, nie mówiąc o zabiciu go przed narodzeniem”. Z kolei Susan B. Anthony w piśmie feministek „The Revolution” określiła aborcje jako wyzysk kobiety. Marjorie Dannenfelser zauważyła, ze dawne feministki były mądre i wiedziały, że zabijanie nienarodzonych dzieci nigdy nie jest odpowiedzią na problemy kobiet. Sufrażystko uważały, że stanięcie po stronie kobiet

Kobieta 28.11.2018 19:11
Już za 50 lat państwa postępowej Europy będą świętować 100 lecie praw wyborczych kobiet.

Moni 27.11.2018 10:34
Brawo babeczki!

zachmurzenie małe

Temperatura: 5°C Miasto: Złotów

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 14 km/h

KOMENTARZE
Autor komentarza: Złotów Wielkopolskie ZdrojeTreść komentarza: Jakubie Pieniążkowski,niegodny jesteś aby nazywać cie Burmistrzem miasta Złotowa. Po 6 miesiącach urzędowania namyślania się (ale 105000zł zgarnąłeś z UM)okazało się ,że jesteś nieprzygotowany na Rozwój miasta Złotowa, ponieważ dnia 25 listopada 2024r. zwołałeś ZEBRANIE w UM aby ci podpowiedzieli.. Nie przyszli ,nie podpowiedzieli bo chcą UZDROWISKA z SANATORIUM (Referendum z 13 Lipca 2020r.) A wy za Fundusze Szwajcarskie chcecie 1.) remont dworca kolejowego 2.) uzbrojenie terenu 60ha za przepompownią i 3.) tor koło jeziora Proboszczowskiego dla "Złotowianki" Remonty zawsze zawsze,wykonuje się ze środków bieżących a nie z F.Sz. Okazało się,że NIE MACIE ŻADNEGO PLANU NA ROZWÓJ MIASTA ZŁOTÓW NA TĘ WASZĄ KADENCJĘ. ODSTĄPILIŚCIE OD ROZWOJU "ZŁOTÓW WIELKOPOLSKIE ZDROJE " Z WASZEJ BUTY I ZŁOŚLIWOSCI NIE MAJĄC NIC W ZAMIAN. Gdyby UM kontynuował program Rozwoju miasta po poprzedniku Adamie Pulicie całe miasto cieszyłoby się a my wszyscy ochoczo byśmy wam pomagali. Przyjcie RIO,wyrzuci wam z programu F.Sz. remonty. A kiedy wpłyną pieniądze z zewnątrz na "drogi strategiczne " ? Halina TrojanowiczData dodania komentarza: 27.11.2024, 11:47Źródło komentarza: Zaniechanie działań z uzyskaniem statusu uzdrowiska oraz niewykonywanie uchwał Rady MiejskiejAutor komentarza: qwertyTreść komentarza: Można spokojnie kupić popcorn, usiąść wygodnie i czekać na tą piękną katastrofę. Tylko miasta szkoda...Data dodania komentarza: 27.11.2024, 08:30Źródło komentarza: Szwajcarskie fundusze dla Złotowa – kolejna duża szansa na rozwój miastaAutor komentarza: Radek NovotnyTreść komentarza: Jakiś czech sieje spamData dodania komentarza: 27.11.2024, 01:01Źródło komentarza: Zablokowali Orlen na 3 godziny, włoski strajk w Złotowie Autor komentarza: SvieraTreść komentarza: Hm - tańce, hulanki i swawole. W ciepłe miesiące mecze piłkarskieData dodania komentarza: 26.11.2024, 23:30Źródło komentarza: Zaniechanie działań z uzyskaniem statusu uzdrowiska oraz niewykonywanie uchwał Rady MiejskiejAutor komentarza: WojtekTreść komentarza: Choćby skały srały to P. Pieniążkowski jest Burmistrzem. Inna sprawa, to to, że nigdy nie wyjaśnił jakie ma plany jeśli chodzi o rozwój Złotow. Dlatego powinno się go zmusić do pokazania jakie ma plany i roczne i czteroletnie.Data dodania komentarza: 26.11.2024, 22:08Źródło komentarza: Zaniechanie działań z uzyskaniem statusu uzdrowiska oraz niewykonywanie uchwał Rady MiejskiejAutor komentarza: MLTreść komentarza: Framerunning to jest wizja dla naszego miasta. Pamiętajcie.Data dodania komentarza: 26.11.2024, 20:08Źródło komentarza: Szwajcarskie fundusze dla Złotowa – kolejna duża szansa na rozwój miasta
Reklama
Reklama