Nauczyciele domagają się podwyżki płacy o 1000 zł. Protest nauczycieli trwa już od połowy grudnia gdzie wyrazem formy było przechodzenie masowo na zwolnienia lekarskie. Konflikt pomiędzy nauczycielami a ministerstwem edukacji przybiera stopniowo na sile. Masowe chorowanie jako forma protestu nie skłoniły Ministerstwa Edukacji Narodowej, ani nauczycielskich związków zawodowych do zawarcia kompromisu. Propozycje ze strony minister Anny Zalewskiej oraz premiera o zaplanowanym wzroście płac zostały uznane za niewystarczające.
Wynik naszej sondy przeprowadzonej na profilu www.facebook.com/pilska.tv dnia 22 03 20019, w której zadaliśmy pytanie mieszkańcom o stosunek do planowanego strajku.
Okazuje się, że strajk nauczycieli nie jest jednoznacznie popierany. Z badań opinii publicznej wynika, że strajk 60% społeczeństwa, przeciwnych z kolei jest 40%. spadło. Strajk skutkujący zamknięciem szkół popiera raptem 30% badanych.
Jak będzie przebiegał strajk nauczycieli w powiecie pilskim i jak do tego strajku maja się przygotować się rodzice?
Na stronie Związku Nauczycielstwa Polskiego opublikowano zasady strajku.
1. Strajk może być ogłoszony jedynie w tych szkołach/placówkach, w których w referendum strajkowym głosowała (oddała głosy) co najmniej połowa uprawnionych i z tej grupy ponad połowa (więcej niż 50%) opowiedziała się za strajkiem.
2. W strajku mogą wziąć udział wszystkie osoby wskazane w pkt 1 (poza dyrektorem szkoły), niezależnie od przynależności związkowej, czy udziału w referendum.
3. W celu zapewnienia prawidłowej organizacji i przebiegu akcji strajkowej, zarząd oddziału ZNP powołuje w szkołach i placówkach komitety strajkowe.
4. Strajk odbywa się w godzinach pracy szkoły i placówki od rozpoczęcia do zakończenia pracy w danym dniu.
5. Strajkujący przebywają w szkole/placówce w godzinach swojej pracy określonych odpowiednio w planie zajęć, harmonogramie, regulaminie pracy lub umowie o pracę.
6. Osoby zatrudnione w więcej niż jednej szkole/placówce, mają prawo uczestniczenia w strajku w tych szkołach/placówkach, w których strajk został ogłoszony.
7. Nauczyciel, który na podstawie art. 22 ust. 1 Karty Nauczyciela lub art. 220 ust. 1 pkt 3 ustawy przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe uzupełnia etat w innej szkole:
a) uczestniczy w strajku w szkole, w której jest zatrudniony (w tzw. szkole macierzystej) i jednocześnie nie przystępuje do pracy w szkole, w której uzupełnia etat (wskazane jest uprzedzenie dyrektora tej szkoły o nieobecności w pracy ze względu na udział w strajku),
b) nie uczestniczy w strajku w żadnej z tych szkół, jeżeli w szkole macierzystej strajk nie został ogłoszony (nie może on przystąpić do strajku w szkole, w której uzupełnia etat, gdyż nie jest pracownikiem tej szkoły)
Napisz komentarz
Komentarze